در پایگاه چه میگذرد؟

سایت پایگاه داده پی‌نما (pdp.peinama.ir) شامل دو کاربرد عمده است، بانک اطلاعاتی و مکانیزم ارزیابی مردمی:

ارزیابی مردمی:

مشاهده نتایج ارزیابی مردمی: در صفحه اول سایت و در زیر اسلایدر جدولی قرار داده شده است که این جدول ۵ اثر برگزیده شده توسط مردم که حائز بیشتر امتیاز در یک ماه اخیر شده اند را نشان می‌دهد. همچنین با تغییر منوهای آبی رنگ سمت راست جدول می‌توان ۵ اثر برتر کتاب،‌ مجلات یا آثار کوتاه را مشاهده کرد. دقت شود که در قسمت سال، سال انتشار کتاب مد نظر قرار نمیگیرد بلکه آرشیو میزان رای گیری در سال‌های گذشته را نشان می‌دهد و باتوجه به اینکه راه‌اندازی سایت پایگاه داده پی‌نما در سال ۹۵ آغاز شده است، دیتا ای در سال‌های گذشته وجود ندارد.
همچنین در صورتیکه مایل به مشاهده کامل جدول رتبه بندی و آثار ۶ام به بعد باشید می‌توانید گزینه “همه رده‌بندی‌ها” در زیر جدول سمت چپ را انتخاب نمایید
می‌توان در بالای جدول و با کلیک بر روی “بیشترین امتیاز” و “تعداد رای” ترتیب چیدمان مورد نظر را تغییر داد.

نحوه مشارکت در ارزیابی و نمره دهی به آثار: آثاری که در سایت معرفی شده اند نظیر تمام کتاب‌ها، مجلات و آثار کوتاه در صفحه اختصاصی خود در سمت راست و زیر عکس اصلی اثر دارای یک بخش ارزیابی مردمی هستند. به این صورت که مخاطبین می‌توانند به اثر مربوطه از یک تا پنج امتیاز دهند و این نمره دهی شامل دو بخش طراحی و نویسندگی می‌باشد که میانگین این دو نمره به عنوان نمره ای که کاربر به آن اثر داده در نظر گرفته می‌شود. و اگر آن اثر در یک ماه گذشته جزو ۵ اثری که بالاترین امتیاز را دریافت کرده‌اند باشد، در صفحه اول نمایش داده خواهد شد. لازم به ذکر است که برای امتیازدهی به آثار ثبت‌نام و لاگین در سایت لازم است.

بخش معرفی آثار:

در این بخش آثار منتشر شده در سه عنوان، کتاب، مجله و اثر کوتاه جمع‌آوری شده است. در بخش آثار/ کتاب،‌ تمام کتاب‌های پی‌نمایی که در ایران تالیف شده اند با ذکر مشخصات شناسنامه‌ای آورده شده است. برای هر کتاب منوهای مختلفی جهت معرفی بهتر کتاب نیز قرار داده شده است. مواردی نظیر، نقد‌هایی که به آن کتاب در رسانه‌ها منتشر شده، بازتاب اخبار مربوط به آن کتاب در رسانه‌ها، تصاویر و پوستر‌های کتاب(در صورت وجود)،‌ راه‌های تهیه و سفارش کتاب و …
لازم به ذکر است این بخش مختص کتاب‌های تالیف و چاپ شده در ایران است و شامل کتاب‌های پی‌نمایی ترجمه ای نمی‌شود. (کتاب‌های ترجمه‌ای که وجه آموزشی داشته باشند از این اصل مستثنی هستند و در این بخش معرفی شده اند)
در بخش آثار/ مجلات به معرفی مجلاتی پی‌نمایی‌ ایران پرداخته شده و برای هر مجله مانند منو‌های بخش کتاب، منوهایی جهت معرفی بهتر قرار داده شده است که با توجه به اینکه مجلات پی‌نمایی تعداد اندکی دارند و بعضا متوقف شده اند این بخش فعلا با معرفی سه عنوان مجله آغاز به کار کرده است و امیدواریم به زودی شاهد انتشار مجلات پی‌نمایی بیشتری در کشور باشیم.

بخش آثار/ آثار کوتاه:

در این بخش آثار کوتاه یک یا چند صفحه ای‌ پی‌نمایی که در مطبوعات کشور منتشر مانند روزنامه‌ها و مطبوعات کشور منتشر شده‌‌اند نمایش داده می‌شود. همچنین آثار برگزیده شده در مسابقات در این بخش قرار خواهند گرفت. شرط حضور یک اثر در این بخش منتشر شدن آن توسط سازمان، نهاد،‌ روزنامه و… مشخصی است و آثاری که هنرمندان طراحی کرده اند اما موفق به چاپ آن نشده اند نمی‌تواند در این بخش قرار بگیرد(به استثنای آثار برگزیده شده در مسابقات). همچنین لازم است که روشی برای مطالعه و نمایش اثر یا سفارش خرید آن برای مخاطبین وجود داشته باشد. به این صورت که اگر اثرقابل خریداری یا تهیه است، روش تهیه و سفارش آن معرفی شود و اگر در صورتی که اثر،‌ قابلیت تهیه به صورت فیزیکی را نداشته باشد امکان انتشار عمومی آن در فضای مجازی وجود داشته باشد و فایل آن ارائه شود. بدیهی است جهت تکمیل و بروز رسانی این بخش نیازمند همدلی مخاطبان برای معرفی آثار کوتاه منتشر شده در کشور هستیم.

بخش پدیدآورندگان:

در این بخش به معرفی افراد و مجموعه‌های فعال در حوزه پی‌نما (مانند شرکت‌ها و نرم افزار‌ها و …) پرداخته خواهد شد. سعی بر آن شده تا با تعریف ویژگی‌ها مشخص و فیلد‌های متعدد، بتوان به معرفی بهتر افراد و مجموعه‌های فعال پرداخت.

بخش آموزشی:
این بخش از دو قسمت تشکیل شده است. فیلم‌های آموزشی و کتاب‌های آموزشی. منابع این دو بخش توسط هنرمندان و علاقه‌مندان معرفی و پیشنهاد خواهد شد.

بخش شخصیت ها:

در این بخش به معرفی کاراکتر‌های شناخته شده یا مطرح شده در کتب پی‌نمایی پرداخته خواهد شد